Avrupa Gönüllü Hizmeti

Avrupa Gönüllü Hizmeti, istediğiniz bir AB ülkesinde sosyal içerikli bir projede 2-12 aylık süreler dâhilinde yer almanızı sağlayan bir faaliyettir. Temel düzeyde dil eğitimini de (% 5) içeren Avrupa Gönüllü Hizmeti 18-30 yaş arasındaki tüm gençlerimize açıktır. Avrupa Gönüllü Hizmetinin (AGH) amacı, Avrupa Birliği'nin içinde ve dışında çeşitli şekillerdeki gönüllü faaliyetlere gençlerin katılımını desteklemektir. Bu Eylem kapsamında gençler, bireysel olarak ya da gruplar halinde kâr amacı gütmeyen, ücretsiz faaliyetlerde yer alırlar.

AGH Gönüllüsü İçin Başvuru Süreci:

1.ADIM: Programı kapsamında yer alabileceğiniz projelerin yer aldığı EVS Database olarak adlandırılan http://europa.eu/youth/evs_database  web sitesine girin. Web sitesinde yer alan AGH Projelerini, projelere ilişkin temaları inceleyin

2.ADIM: İlgilendiğiniz projelerin detaylarını dikkatle okuyun ve projeye ne gibi bir katkıda bulunabileceğinizi sorgulayın. Unutmayın geçireceğiniz dönemde yapacağınız işi sevmeniz önemlidir. Sevmediğiniz bir projeye katkıda bulunamayacağınız gibi sorun da yaşayabilirsiniz.

3.ADIM: Gönüllü olarak deneyim kazanmak istediğiniz projeye ilişkin bir tema seçin. Seçtiğiniz temaya ilişkinMotivasyon Mektubunuzu ve Özgeçmişinizi hazırlayın. 4.ADIM: Bu Süreçte öncelikli olarak bir Gönderen Kuruluş’a ihtiyacınız vardır. Bu bağlamda Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Dış İlişkiler Ofisi Ulusal Ajans tarafından 2013-TR-29 Referans numarası ile Gönderen kuruluşunuz olarak size destek verecektir. Bu bağlamda intoffice@adanabtu.edu.tr adresinden bizimle bağlantıya geçmeniz yeterlidir.

5.ADIM: Gönderen kuruluşunuzun desteğiyle, hazırladığınız Motivasyon Mektubu ve Özgeçmişinizi EVS Database sitesinde yer alan proje sahiplerine (Receiving Organisations) gönüllü olmak istediğinizi e-mail yoluyla gönderin.

6.ADIM: Olumlu cevap aldığınız takdirde Adana BTU Dış İlişkiler Ofisi gönderen kuruluşunuz olarak,  Ev Sahibi organizasyonunuz ile bağlantıya geçecek, bundan sonraki sürece ilişkin işlemlerinizi yürüterek sizlere destek verecektir.


ÖNEMLİ NOTLAR:

*AGH Programından Yararlanmak isteyenler için başvuru işlemlerine başlama veya son başvuru gibi bir tarih yoktur. Ancak Ev Sahibi ve Gönderen Kuruluşlar için başvuru tarihleri olan 17 Mart, 30 Nisan , 1 Ekim tarihlerinden önce gönüllü olmak isteyen adayların bir proje tarafından seçilmiş olması gerekmektedir.

*AGH Programı Yol Parası, Yeme-İçme, Konaklama, Yerel Ulaşım, Cep Harçlığı, Vize Masrafları (%90) ‘nı karşılamakta olup; sizlere Ücretsiz Dil Kursu, Youthpass Sertifikası, Kişisel Gelişim Desteği, Kültürlerarası Öğrenme, Farklı Ülkeleri görme imkanı sunulmaktadır.

*  Bu program sizden sadece GÖNÜLLÜLÜK beklemektedir.

Ofis Danışma Saatleri: Hafta içi: 09:00- 12:00 / 14:00- 15:00
İletişim: Adana BTÜ Dış İlişkiler Ofisi, Kurttepe Yerleşkesi 2. Kat
Tel: +90 322 455 00 25 Faks: +90 322 455 00 27
E-posta: intoffice@adanabtu.edu.tr
Web: http://intoff.adanabtu.edu.tr/