İyi Bir Motivasyon Mektubu Nasıl Yazılır?

İyi bir motivasyon mektubu, Ev Sahibi Kuruluşla temas kurduğunuzda son derece önemlidir. Kendiniz, kişiliğiniz, deneyim ve beklentileriniz hakkında önemli bilgiler içermelidir.

İyi bir motivasyon mektubuna göre Ev Sahibi Kuruluş, aradıkları gönüllünün siz olup olmadığına ve kendilerinin size ilgilenebileceğiniz herhangi bir etkinlik teklif edip edemeyeceklerine daha iyi karar verebilir.

Dolayısıyla motivasyon mektubunun sadece sizin tarafınızdan (başka biri tarafından değil) yazılması ve doğru olmayan hiçbir bilgiyi içermemesi son derece önemlidir. Kendiniz hakkında yanlış izlenim vermekten kaçının. Öte yandan uygun görünmese bile doğru olan her şeyi yazın.

Unutmayın ki, Ev Sahibi Kuruluş sadece mektubunuzda bahsettiğiniz şeyleri bilecektir. Bu yüzden kendinizi son derece dikkatli ve ayrıntılı bir şekilde anlatmalı ve kendinize ait canlı ve doğru bir tablo çizmelisiniz. İyi bir motivasyon mektubu, Ev Sahibi Kuruluşun diğer başvuru sahipleri yerine sizi tercih etme yönündeki kararını kolaylaştıracaktır.

Motivasyon mektubu şu sorulara yanıt vermelidir (bu konuları kendi hayatınız açısından önemli görmeniz halinde)

 

·   Kimsiniz? Aile geçmişiniz nedir?

·   Şu anki mesleğiniz nedir? Şu anda neyle uğraşıyorsunuz?

·   Eğitim ve nitelikleriniz nelerdir?

·   Resmi bir iş deneyiminiz var mı?

·   İlgi duyduğunuz alanlar nelerdir? Boş vaktinizde neyle ilgilenirsiniz?

·   Güçlü ve zayıf yanlarınız nelerdir?

·   Gönüllü olarak deneyiminiz var mı? Varsa, açıklayın.

·   Yurtdışında bulunma ya da yabancılarla (başka ülkelerden insanlar) karşılaşma konusunda hiç deneyiminiz oldu mu?

·   Avrupa Gönüllü Hizmetinden beklentileriniz nelerdir? Ne tür yeni bilgi ya da deneyim kazanmak istiyorsunuz?

·   Yurtdışına (Ev Sahibi Kuruluşun ülkesine) gitmek istiyor musunuz, neden?

·   Avrupa Gönüllü Hizmeti gelecekle ilgili planlarınıza nasıl yardımcı olacak?

·   Ev Sahibi Kuruluş ve bu projenin faaliyetlerinde ne ilginizi çekti?

·   Ev Sahibi Kuruluşun gündelik yaşam ve çalışmalarına nasıl zenginlik katabilirsiniz?

·   Avrupa Gönüllü Hizmeti sırasında sizin ve Ev Sahibi Kuruluşun faydalanabileceği ne tür beceri, yetenek ve deneyimlere sahipsiniz?

·   Gelecekle ilgili planlarınız nelerdir?

 

Genelde aynı anda birden fazla Ev Sahibi Kuruluş ile temas kuracağınız için, motivasyon mektubunuz 2 kısımdan oluşmalıdır. Bu mektubun birinci kısmında kendinizi ve önceki deneyimlerinizi ana hatlarıyla anlatabilirsiniz.

İkinci kısım ise söz konusu Ev Sahibi Kuruluş ve onun projesi ile ilgili olması ve her ev sahibi proje için ayrı olacak yazılmalıdır (yukarıdaki son dört madde bu kısmın yazılmasında size yardımcı olacaktır ve doğal olarak bu kısım her mektupta farklı olacaktır).

Yukarıdaki sorular son derece uzun olmasına karşın listedeki tüm soruları yanıtlamanız tavsiye edilir. Gönüllü hizmet bağlamında kendiniz hakkında Ev Sahibi Kuruluş ile paylaşmak istediğiniz her şeyi anlatın. Motivasyon mektubunun yazılması sadece parmaklarınız çalıştırmaya yönelik bir alıştırma değildir. Birkaç dakikalığına arkanıza yaslanın ve tüm bu sorulara yanıt vermeye çalışın. Bu sorulara cevap vermeniz, Avrupa Gönüllü Hizmeti ile yurt dışına neden gitmek istediğinizin farkına bir kez daha varmanız için önemlidir.

Motivasyon Mektubunun Formatı

Buradaki mektuplar yalnızca size motivasyon mektubuna neler yazabileceginiz konusunda bir örnektir. Siz bu örneğe bakarak kendi motivasyon mektubunuzu oluşturmalısınız. Lütfen kopyalayıp, yapıştırmayın (zaten hemen belli olur). Kendi cümlelerinizle kendi mektubunuzu yazın. İngilizceniz hiç yoksa ya da çok çok azsa İngilizce bilen yakınınızdan yardım alabilirsiniz. Ancak bu durumda ilk cümleniz “Bu mektubu ben başkasının yardımı ile yazıyorum çünkü az İngilizce biliyorum” türünden bir cümle olmalıdır. Unutmayın ki İngilizce düzeyiniz AGH’ye seçilmek için bir kesin ölçüt değildir. Ama dil düzeyinizin Ev Sahibi Kuruluş’a gerçek düzeyiyle yansıtılması sizin dürüstlüğünüzün bir ölçütü olacaktır.

 

First of all l want to tell about myself,

l was born in ………………, Turkey on ….nd of ……………., in 19…… l completed 8-year Primary School education in my town. Then I went to high school for 3 years in …………… and finally now I am studying in ……………………. University, department of ………………….. I have some working experience. I have worked in ………………………, as ……………………. My task was ……………………………… I worked there for …….. years.

I also volunteered for ……………………

Volunteering for me is ………………….

As European Volunteer Service applicant, l would like to take part in art, culture, sport, European Projects and European awareness related projects. I am sure that being an EVS will give me the chance of ……………………………………

l am always curious about exploring new countries ,languages and cultures,Therefore beside my work l participated in many youth activities that were held by Clubs.

I am interested in …….

I chose your project, becasue…….

My contribution to this project ……..

My expectation from this project

Sincerely,

Name, Surname

İyi bir motivasyon mektubu hazırlamak için tıklayınız.